Chór „Harfa” na Jesieni Organowej

W dniach 11września – 23 października 2022 roku odbył się XXI Festiwal „Jesień organowa w powiecie bieruńsko-lędzińskim”. Koncerty festiwalowe najczęściej są łączone, tzn. grają oczywiście organy, ale oprócz „głównego bohatera” występuje jakiś zespół instrumentalny lub wokalny. Nasz chór wystąpił na koncercie 2 października w kościele pw. św. Anny w Lędzinach.

Na organach grał prof. Władysław Szymański – rektor katowickiej Akademii Muzycznej, my zaś na samym wstępie zaśpiewaliśmy w prezbiterium dwa utwory a capella: Ubi caritas i The Ground norweskiego kompozytora Ola Gjeilo. Później, już z chóru na przemian z utworami organowymi wykonaliśmy następujące kompozycje: Chorał z kantaty 147 J. S. Bacha, chór nr 3 z oratorium Mesjasz J. F. Haendla, Laudate Dominum z Nieszporów KV 339 W. A. Mozarta, Salus et Gloria J. Haydna, Panis angelicus C. Francka, Va pensiero z Nabucco G. Verdiego i Ave verum A. Guilmanta.

Partie solowe wykonały: Katarzyna Skulska – sopran, Jadwiga Lis – mezzosopran i Lucyna Ledwoń – flet. Dyrygował i akompaniował na fortepianie oraz na organach Roman Jochymczyk.

Nasz występ spotkał się z dużym uznaniem licznie zgromadzonej publiczności i samego prof. Władysława Szymańskiego.