„Te Deum Laudamus” najnowsza płyta chóru HARFA

100 lat świątyni pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie to doniosły jubileusz, wielkie wydarzenie w życiu wszystkich związanych ze swoim kościołem mieszkańców miasta. Postanowiliśmy zatem i my włączyć się w obchody tej rocznicy nie tylko poprzez uświetnienie śpiewem uroczystości jubileuszowych – co jest oczywiste, jako że od pół wieku aktywnie uczestniczymy w życiu parafii, ale także poprzez pozostawienie trwałego śladu tego wydarzenia w postaci płyty CD. Mamy ku temu jeszcze jeden powód – towarzyszymy liturgii w imielińskim kościele poprzez większą cześć jego istnienia. Chór „Harfa” został założony przez Bronisława Fabię w 1961 roku a więc śpiewamy już 51 lat. To niewiele, ale jednak więcej niż połowa czasu jaki minął od poświęcenia Świątyni-Jubilata. My sami też zresztą obchodziliśmy w ubiegłym roku (2011) jubileusz 50 lecia działalności.

Nasz najnowszy krążek jest nieco inny od poprzednich 3 płyt CD i kilku kaset magnetofonowych. Tamte były monotematyczne (msze Mozarta Beethovena, kolędy, pieśni maryjne). Ten natomiast jest kompilacją dzieł radosnych, wzniosłych, pogodnych, wśród których znajdują się również utwory szczególnie popularne takie jak słynny chór Va pensiero z opery „Nabucco” G.Verdiego czy Alleluja z „Mesjasza” G.F.Haendla.

Większość materiału stanowią dzieła na różny sposób chwalące Pana, o czym świadczą już same tytuły: Te Deum Laudamus, Salus et Gloria, Laudate Jehowa, Missa Festiva …

Czy można zresztą lepiej muzycznie wyrazić radość z tego wielkiego jubileuszu, niż śpiewając Bogu dziękczynne Ciebie Boże wielbimy. To może być prosta melodia wykonywana przez ogół wiernych, albo też artystyczna wersja Te Deum Laudamus pióra genialnego J.Haydna. Ten właśnie specjalnie przygotowany utwór otwiera całą płytę , taki też nadaliśmy jej tytuł. Nagraliśmy go z Gliwicką Orkiestrą Kameralną , która towarzyszy nam jeszcze w siedmiu innych dziełach, czasem rozrastając się do rozmiarów zespołu symfonicznego. Dwa pozostałe utwory zostały napisane na chór i organy i tak też są zarejestrowane. Wszystkie nagrania zrealizowaliśmy in realis loco – w prawdziwym miejscu, a więc w murach 100-letniej świątyni, z którą od tak dawna jesteśmy związani.

Mamy nadzieję, że ta okolicznościowa płyta będzie godnym elementem obchodów jubileuszu kościoła M.B. Szkaplerznej w Imielinie oraz że sprawi wiele satysfakcji słuchaczom, nie tylko w roku jubileuszowym. Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować Urzędowy Miasta w Imielinie za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też księdzu proboszczowi Eugeniuszowi Murze za życzliwość i udostępnienie świątyni na sesje nagraniowe.

Dodaj komentarz