Choro d’Arte z Ausburga w Imielinie

Po kilku latach przerwy, w dniach 2 – 6.11.2010 nasz chór gościł w Imielinie kolejny zespół z zagranicy. Tym razem był to 34-osobowy Choro d’Arte z Augsburga (Niemcy). To nowy muzyczny kontakt, który zawdzięczamy pochodzącemu z Lędzin-Hołdunowa Andrzejowi Kasperczykowi. Ten młody człowiek jest tam organistą polskiej misji katolickiej, udziela się w wielu miejscowych parafiach, m.in. w kościele St. Anton. On właśnie był motorem całego przedsięwzięcia. Od słowa do słowa – spróbowaliśmy wspólnie ten Choro d’Arte do Imielina sprowadzić, zresztą Bawarczycy też byli tym zainteresowani – prawie nikt z nich nie był wcześniej w Polsce.

No i udało się – od 2 do 6 listopada 2010 zespół gościł w Imielinie. Przylecieli samolotem do Krakowa skoro świt w Dzień Zaduszny, odlecieli w sobotę wieczorem (6.11). Zaśpiewali w naszym kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie, w kościele św. Barbary na rynku w Krakowie, w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w podziemnej kaplicy Św. Kingi w Wieliczce. Zespołem dyrygował Stefan Nerf, na organach grał Pater Stefan U. Kling, nawiasem mówiąc dyrektor od spraw muzyki kościelnej całej diecezji Augsburg. Z kilkoma utworami solowymi wystąpił też znakomity saksofonista Christian Dellinger. Program koncertów zawierał kilka dzieł klasycznych (m.in. Aichinger, Bach, Mendelssohn), ale w większości opierał się na kompozycjach XX-wiecznych niemal u nas nie znanych kompozytorów angielskich, niemieckich i skandynawskich (Tambling, Nardone, Schneider, Ericsson, Gustafsson i in.).

Chór śpiewał znakomicie. Jest to przede wszystkim stosunkowo młody zespół; piękne, świeże głosy, nienaganna emisja i intonacja, wyrównane brzmienie, muzykalność i ciekawy program sprawiły, że dwa główne koncerty (Imielin i Kraków) były dużymi przeżyciami artystycznymi ( zdjęcia).

Nasi goście (z wyjątkiem dwóch osób, które wolały hotel i dwóch przyjętych przez ks. proboszcza Eugeniusza Murę) mieszkali w prywatnych domach chórzystów, co było dla nich pewną nowością, ale przyjętą w sumie bardzo dobrze. Praktykujemy taki sposób przyjmowania gości od wielu lat nie tylko ze względów finansowych (hotele są przecież za drogie na naszą kieszeń), ale przede wszystkim dlatego, że nic bardziej nie sprzyja tzw. kontaktom interpersonalnym, wieczornym rozmowom…, nawiązywaniu muzycznych i towarzyskich przyjaźni. Tak było i tym razem, chociaż na owe „wieczorne rozmowy” nie było zbyt wiele czasu, wskutek bardzo napiętego programu całej wizyty.

Mogliśmy się wszyscy w luźnej atmosferze zebrać dopiero w ostatni piątkowy wieczór na pożegnalnym spotkaniu w sali „U Rafała”, czyli naszego prezesa R. Nowrockiego. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Imielina Jan Chwiędacz, który podziękował gościom za wspaniałe koncerty i wręczył im pamiątkowe upominki. Z kolei szef Choro d’Arte Stefan Nerf wyraził uznanie organizatorom całej wizyty, zachwycał się naszą gościnnością i wspólnie z proboszczem parafii St. Anton w Augsburgu ks. Joachimem Pollithy zaprosił chór „Harfa” na koncerty do Augsburga w maju 2011 roku.

Tak więc rok 2011 zapowiada się dla nas bardzo interesująco: wiosenny wyjazd koncertowy do Niemiec i jesienne obchody 50-lecia chóru.

Dodaj komentarz