„Radość dziś nastała” – koncert kolędowy 29.01.2023

Co roku w styczniu w wielu kościołach organizowane są koncerty kolędowe z udziałem miejscowych, bądź zaproszonych chórów, zespołów instrumentalnych i solistów. W polskiej tradycji zachował się bowiem zwyczaj śpiewania kolęd aż do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), czyli do 2 lutego, podczas gdy w innych krajach pieśni bożonarodzeniowe wykonuje się z reguły tylko do uroczystości Trzech Króli (6.01).

W ostatnią kolędową niedzielę (29.01.2023), w imielińskim kościele, odbył się koncert, tym razem o tyle wyjątkowy, że z udziałem naszego chóru „Harfa” oraz Chóru im. ks. Antoniego Chlondowskiego z Chełmu Śląskiego. Takie wspólne występy zespołów śpiewaczych nie są niczym nadzwyczajnym, ale wyżej wymienione chóry, chociaż działają w odległości zaledwie 3 – 4 kilometrów od siebie, ostatni raz wystąpiły wspólnie 44 lata temu, podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.

Na szczęście od kilku lat organistą w Chełmie Śląskim jest utalentowany młody wirtuoz i chórmistrz Rafał Kozubek. Jest otwarty na współpracę, zaś zespół pod Jego dyrekcją pod względem artystycznym zmienił się ogromnie, widać, a raczej słychać efekty pracy dyrygenta i całego zespołu.

29 stycznia 2023 doszło wreszcie do wspólnego koncertu w kościele MB Szkaplerznej w Imielinie. Chór z Chełmu śpiewał a capella – ze stopni ołtarza naszej świątyni, natomiast „Harfa” wystąpiła jak zwykle z góry – z towarzyszeniem organów.

W programie Gości znalazły się artystyczne opracowania mniej znanych kolęd (w tym jednej ukraińskiej), ale też kilka popularnych pieśni bożonarodzenio-wych, np. Cicha noc w wersji zasłużonego bogucickego organisty i kompozy-tora Karola Hoppe’go. Chór „Harfa”, oprócz znanych już imielińskiej publiczności pozycji zaśpiewał kilka utworów od niedawna znajdujących się w naszym repertuarze: „Mile Cherubini in Choro” Fr. Schuberta, „W tą świętą noc” A. Adama i Gloria A. Vivaldiego

Partie solowe wykonały: Katarzyna Skulska – sopran, Karolina Kozubek – flet, Lucyna Ledwoń – flet i Katarzyna Bajura – wiolonczela. Dyrygował Rafał Kozubek, akompaniował Roman Jochymczyk.

Na zakończenie koncertu oba zespoły chóralne z udziałem solistów oraz instrumentalistów zaśpiewały wspólnie 3 kolędy