Koncert kolędowy – Nikiszowiec kościół św. Anny – 22.01.2023

W niedzielę 22 stycznia 2023 roku chór „Harfa” wystąpił po raz pierwszy z koncertem kolędowym w ogromnym kościele św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu na zaproszenie tamtejszego proboszcza Jacka Stańca

Ta potężna świątynia została wybudowana w latach 1918-1927 staraniem przedsiębiorstwa Georg von Giesches Erben na potrzeby mieszkańców powstałego tam na początku XX wieku osiedla górniczo-hutniczego, które dzisiaj jest cenionym zabytkiem urbanistycznym.

Chór „Harfa” zaśpiewał w ramach niedzielnych nieszporów o godz. 16:15, a później w czasie mszy św. o godzinie 17:00, partie solowe w części kolęd wykonały: Katarzyna Skulska – sopran i Lucyna Ledwoń – flet. Akompaniował i dyrygował od organów Roman Jochymczyk.

Atmosfera i przyjęcie ze strony ks. proboszcza i parafian była bardzo serdeczna i sympatyczna, jednak wykonawcom dało się we znaki dokuczliwe zimno panujące w kościele. Nic w tym jednak dziwnego . Po prostu ogrzanie tak potężnej świątyni jest praktycznie niemożliwe.

Wiele do życzenia pozostawał też stan znajdujących się tam organów firmy Rieger. To był kiedyś największy instrument na Śląsku, a koncertował na nim w 1932 roku sam Feliks Nowowiejski